Engineering:Panasonic Lumix DMC-LX100
From HandWiki
Panasonic Lumix DMC-LX100
Overview
MakerPanasonic
TypeLarge sensor fixed-lens camera
ReleasedSeptember 15, 2014
Lens
Lens24-75mm equivalent
F-numbersf/1.7-f/2.8 at the widest
Sensor/medium
Sensor typeCMOS sensor
Sensor size17.3 x 13mm (Four Thirds type)
Maximum resolution4112 x 3088 (13 megapixels)
Film speed200-25600 (and 100 in expanded ISO)
Recording mediumSD, SDHC, or SDXC (UHS-I supported)
Focusing
Focus areas49 focus points
Shutter
Frame rate24p, 25p (PAL)
24p, 25p, 30p (NTSC)
Shutter speeds1/16000s to 60s
Continuous shooting11 frames per second
Viewfinder
Viewfinder magnification1.39
Frame coverage100%
Image processing
Image processorVenus Engine
White balanceYes
General
Video recording2160p at 30fps, 1080p at 60fps
LCD screen3 inches with 921,000 dots
Battery7.2V, 1025 mAh, 7.4 Wh
Dimensions115 x 66 x 55mm (4.53 x 2.6 x 2.17 inches)
Weight393 g including battery
The Panasonic Lumix DMC-LX100 is a compact camera with a 13 MP Four Thirds type 17.3mm x 13mm sensor announced by Panasonic on September 15, 2014.[1] LX100 features an F1.7-2.8 24-75mm equivalent Leica-branded lens, 2764k dot Electronic viewfinder, 3" 921k dot LCD, built-in wireless and it can record 4K (Ultra HD) video at 30p or Full HD at 60p.[2]